Vesuv a Pompeje, Itálie

10.04.2016

Při naší výpravě do Neapole ( viz samostatný článek) jsme rozhodně nemohli vynechat návštěvu úchvatné sopky Vesuv a starověkého města Pompeje.

Z Neapole jsme vyrazili ráno z nádraží směrem na Ercolano ( dříve starověké město Herculaneum). Po cca 20 minutách jsme vystoupili na nádraží a přímo naproti východu jsme vyrazili do agentury, která zajišťuje transfery k sopce. Transfer pod sopku včetně vstupu stojí 20 EUR na osobu, vzhledem k času jsme tuto možnost využili a nechali se minibusem dovést až pod kráter. Nebyla v tom lenost, ale ten den nás čekala ještě návštěva Pompejí, tak jsme čas chtěli využít co nejefektivněji.

Transfer k sopce trval asi 20 minut a poté jsme šli dalších 15 minut po svých až ke kráteru. Počasí se na nás nachytalo opravdu aprílově, protože místo předpovídaných 20 stupňů bylo 11 a k tomu silný vítr a občasný déšť. Takže italské teplé kapučínko u kráteru přišlo opravdu vhod. Současný kráter je menší, pozůstatky původního si můžete prohlédnout cestou nahoru. Navíc jsou i patrné zbytky proudu lávy z roku 1944, kdy došlo k dosud poslednímu výbuchu.

Z Ercolana jsme vlakem pokračovali dále do Pompejí. Po zhruba 20 minutách jízdy jsme vystoupili na zastávce Pompei Scavi, která je přímo u hlavního vchodu k vykopávkám. Doporučuji si u vstupu vzít i zdarma mapu, jelikož objekt je opravdu velký. Můžete využít i možnost průvodce. My si prošli celý úsek až k amfiteátru. Některé části jsou opravdu velmi zachovalé včetně původních barev. Vděčí za to především skoro 6 metrové vrstvě sopečného popela, která město v roce 79 n.l. na dlouhá léta pohřbila. O době vzniku Pompejí se vede mnoho teorií, ale nejpravděpodobnější je ta, že město založili Etruskové v VII.století př.n.l. . V roce 62 n.l. město zasáhlo silné zemětřesení a v době výbuchu Vesuvu ( 24.8. roku 79 n.l.) se ještě pracovalo na obnově města. V současné době stále probíhají archeologické a restaurátorské práce, tak jsou nějaké části veřejnosti nepřístupné.

Některé zbytky budov jsou velmi zachovalé, včetně maleb na zdi a úchvatných zahrad. Mohu doporučit Casa del Fauno, elegantní vilu z II.stolení př.n.l., která dostala jméno podle sošky Fauna v zahradě. Nachází se zde slavná mozaika znázorňující bitvu Alexandra Makedonského s Dariem, originál najdete v muzeu v Neapoli. Je to jedna z nejkrásnějších a nejvýznamnějších mozaik antiky.

Ulicí Via dell Abbondanza, někdejší obchodní ulicí, jsme došli až k amfiteátru. Velké divadlo mohlo pojmout až 5 tisíc diváků a v případě potřeby mohla být část zakryta plachtou. Cestou zpět jsme navštívili velmi zachovalé a největší lázně Terme Stabiane. Dle zvyku byly rozděleny na část mužskou a část ženskou. Venku se dodnes nachází nekrytý bazén. Lázně jsou velmi zachovalé a dávají velmi reálnou představu o tehdejším uspořádání.

Na Pompeje doporučuji si vyčlenit alespoň půl dne. Je to rozlehlý komplex a vyplatí se s prohlídkou nespěchat a v klidu nasávat historii, která tu sálá z každého koutu. Chodit po starobylých ulicích je opravdu zvláštní pocit, to musíte zažít :)


Kolik to stálo?

transfer a vstup na Vesuv 20 EUR/ osoba

vstup do Pompejí 12 EUR/ osoba

jízdenka vlakem Neapol - Ercolano 2 EUR/ osoba

jízdenka vlakem Ercolano- Pompej Scavi 1,8 EUR/ osoba